rielleyc429 rielleyc429
  • 23-09-2022
  • Mathematics
contestada

Karen spends $282 buying shirts and shorts. Shirts cost $30 each and shorts cost $24 each.
There is a sale the next day. Each shirt goes down by 15% and each pair of shorts is
discounted by 25%. Buying the same thing $232.50. How many of each did she buy?

Respuesta :

Otras preguntas

If a dozen eggs cost $1.68, how much does one egg cost? *
Consumers who pay more than the minimum payment on credit card
Bacteria are the simplest single cells that _____. include all cell parts and organelles all have the same function are highly organized carry out all basic lif
Nitrogen is used in many plant fertilizers. When it rains, the excess fertilizers run off into streams, rivers, and eventually are carried to the ocean. Algae i
A plant cell uses the molecules in the list to synthesize a protein. What role do the ATP molecules play in the protein synthesis process?
3x+4(x-8)-14 evaluate for x=11
The notpetya cyberattack caused how much in damage around the world?
plz help me!!!!!!!!!
Can somebody please help me out with this???
Please help me! I don't really understand this​