copitoalvarenga101
copitoalvarenga101 copitoalvarenga101
  • 21-10-2022
  • Mathematics
contestada

Tao compra almendras para preparar una salsa y servirla con fideos. Compra una bolsa de almendras de 3/8 de libra por $1.20.

¿Cuál es el precio unitario por onza que Tao paga por las almendras? (16 oz = 1 lb)
O $0.15
O $0.20
O $2.40
O $3.20​

Respuesta :

Otras preguntas

How did roman emperors try to keep roman citizens happy?
The color of a mineral, such as fluorite, changes due to?
How did Northwest ordinance of 1787 set a precedent for other western territories
Divide .draw a picture . 156 divided by 12
Which of the following themes is culturally specific? the danger of fighting against a powerful enemy the fear of being lost the power of music the tragic divis
Under which circumstances does the president issue executive orders? a. after the state of the union address b.when the president is nominated by the party c
the smallest unit that can perform all the processes necessary for life is?
When was the renaissance?
Write each mixed number as an improper fraction.4 3/5, 2 1/2,3 4/9,2 5/7
Annotating a text involves