zsr19981126 zsr19981126
  • 25-10-2022
  • Business
contestada

Sales during the year were 500 units. Beginning inventory was 250 units at a cost of $5 per unit. Purchase 1 was 400 units at $6 per unit. Purchase 2 was 200 units at $7 per unit.

Cost of goods sold under the FIFO cost flow assumption (using a periodic inventory system) was:

$2,300.
$2,750.
$3,200.
$3,650.

Respuesta :

Otras preguntas

What can I describe in a haunted, scary forest?
Ratios- coca cola has 65g sugars total. Equivalent amount of carrots: 1.383 kg or approx 3 lbs. so question asks "Use ratios to determine how many grams of sug
Please help me answer this question
Ratios- coca cola has 65g sugars total. Equivalent amount of carrots: 1.383 kg or approx 3 lbs. so question asks "Use ratios to determine how many grams of sug
Starting from rest, a 4.0-kg body reaches a speed of 8.0 m/a in 20 s. What is te net force acting on the body?
12/7 as a mixed number
Which cell contains mitochondria?
What runs but never walks, has a mouth but never speaks, has a Ned bit never sleeps? My Geo hw is riddles
Plant cells can go through photosynthesis because they contain which of the following? A: a cell wall B: a large vacuole C: chloroplast or D: lysosomes
what multiplies into -60 and adds to 7?