hueykutchkids2018 hueykutchkids2018
  • 21-11-2022
  • Social Studies
contestada

The ruling family of Japan has been unchanged for over 1300 years. What is the name of their clan?

Respuesta :

Otras preguntas

If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89, what is the cost per pound?
Which is the name of the pathogenic worm that lives on the muscles of some animals, such as pigs?
A book of stamps costs $9.80 $ 9 . 80 . The expression 9.8 9 . 8 n represents the price of one stamp. What does the variable n represent?
Over time, the lineage that led to modern whales shows a change from four-limbed land animals to aquatic animals with two limbs that function as flippers. this
These two elements threaten ecosystem biodiversity.
Which sentence uses an action verb? A. Robert's dog barks constantly. B. Were you at the skating rink yesterday? C. Tomorrow will be the first day of summer
Tatiana had $350 she spent 180 on herself and the rest on presents for her family write an equation to express how much Tatiana I spent on her family
Please can someone give me a answer of number 1 and 2 and explain by showing how to do it. Thank you
Which of the following shows the graph of a line through (-2,2) and (2,4)
Which organisms are consumers in an ecosystem? Choose all answers that are correct. 1 grass 2 bacteria 3 lion 4 wolf