annmarieolimpiyuk09 annmarieolimpiyuk09
  • 21-11-2022
  • Mathematics
contestada

Two families visited an amusement park. The first family bought 4 hot dogs and 6 bottles of waters, which totaled $22. The second family bought 8 hot dogs and 3 bottles of waters, which totaled $35. How much did one hot dog cost?

$1
$2
$3
$4

Respuesta :

Otras preguntas

In a(n) BLANK , the matter’s identity stays the same.
Determine is each pair of ratios or rates is equivalent, Explain your Reasoning. 12 minutes to drive 30 laps; 48 minutes to drive 120 laps.
why did president Roosevelt support conservation
What was one negative effect of the end of communism in Czechoslovakia?
write words to match expression for (5x2)x (3x15)
Relationships among people are a. not influenced by people's ideas and attitudes. b. one of two types—social or working. c. something that must be maintained
what letter comes next 1I2L3F4
use mental math to find which has a greater product 5×50or 5×500
How did a high literacy rate help draw separate colonies together?
is 11/12 greater or less than 2/3?