corcoranrobert9314 corcoranrobert9314
  • 24-04-2024
  • Business
contestada

XYZ, Ltd., uses 36,000 units of a product each year. Carrying costs are $1.20 per unit a year, and ordering costs are $96. If XYZ orders 1000 to 1999 units, the price would be $2.25. For 2,000 to 4,999 units, the price would be ________?
1) $2.25
2) $2.50
3) $2.75
4) $3.00

Respuesta :

Otras preguntas

explaining fractions for 3rd grade
Which fossil fuel is the most widely consumed in the United States? A. petroleum B. natural gas C. peat D. coal
Ashley uses 1/4 package of raisins for fruit cake. She then uses 1/9 of the remainder for the muffins.What fraction of the package of raisins does she have left
Which class benefited the most under the Porfiriato? A. rural farmers B. indigenous people C. the educated class D. wealthy land owners
At Blooming Gardens nursery, they are currently running the following promotion: Buy three trees of the same kind at the regular price and get the fourth at 80%
How many recessive alleles for a trait must an organism inherit in order to show that trait?
what is the origin of the idiom " Take a rain check?"
Please help! Divide 3a^2+2a-1 by a^2-1
explain two functions of the public protector
what is the equivalent exxpression of 8b+8-4b-3