iqbalkamal iqbalkamal
  • 24-02-2016
  • Mathematics
contestada

7 pounds of grapes cost 10.43.how much does 3 pound cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-02-2016
So what you would do is divide $10.43 by 7 and multiply that answer by 3.

$10.43 divide 7 = $1.49 and then $1.49 x 3 = $4.47. Therefore the answer would be $4.47.
Hope that helps!
Answer Link

Otras preguntas

Define(write the meaning) of the following terms: the Americas, slavery, encomienda system, cargo, abolition.HELP ME WITH MY HISTORY HOMEWORK ANYONE:(I'LL MARK
Part of being a "good" American is volunteering for worthy causes. Do you think we should make laws making this a requirement instead of a right? Do you agree
Explain how the “brain” makes decisions. When does the brain completely mature? How does this affect decision-making? What does the prefrontal cortex control? W
Methods of recalling information for the first time.
What is the difference between volcanic and coral islands? It has to be longer than a pargrah. please
a bus travels 168 km on 14 litres of petrol how far will it travel on 27 litre​
Use the product, quotient, and power rules of logarithms to rewrite the expression as a single logarithm. Assume that all variables represent positive real numb
Solve y = 3bx - 7x for x.
PLS HELP ME WITH SPANISH!
this literally makes no sense