yamil7635 yamil7635
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

2 apples cost $20 what would 5 apples cost

Respuesta :

WideAWAKE
WideAWAKE WideAWAKE
  • 25-02-2016
It would cost $50.

20 / 2 = 10
10 x 5 = 50
Answer Link
NicoleSan NicoleSan
  • 25-02-2016
[tex] \frac{20}{2} [/tex]= 10, so, you would multiply 5 and 10, which gives you 50.
So, 5 apples would cost $50.

Hope this helped :)

Answer Link

Otras preguntas

What percentage is the fraction 12/4’ equal to
PLS HELP!!!!! How does the following section of text serve to provide the reader with insight into Tom and Daisy’s characterization? “They were careless people,
Which statement is not true about the astronomical unit?A) AU is the distance from the center of the earth to the center of the sun B) U is increased by 3,000,
What is 4.08 as a fraction​
how did John Locke’s idea of “natural rights” influence the Founding Fathers?
Proximate cause is also sometimes referred to as which of the following? a. actual cause b. cause in fact c. legal cause d. significant cause e. close cause
Match the human activity with its effect on groundwater.
Charles Darwin hypothesized that some individuals would be better equipped for survival than others and that those that were less equipped would not survive Dar
What words can you make up of DEOXYRIBONUCLEIC ACID ?
Water is an example of a mixture because it is made up of hydrogen and oxygen atoms bonded together