koolprmom koolprmom
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

hank bought 2.4 lbs of apples each pound cost 1.95 how much did he spend on apples

Respuesta :

SmartMalachi
SmartMalachi SmartMalachi
  • 25-07-2018

He spent $2.34 since 2 lbs of apples costs 3.9 ( 1.95 * 2), then you add 3.9 to .78 (0.4 * 1.95) then you add it, and get 2.34.

Answer Link

Otras preguntas

The process of synthesizing simple sugars using sunlight as an energy source is referred to as
What describes the middle class in Britain during the industrial revolution? A.) worked craft jobs in labor unions B.) did not have the right to vote C.) moved
based on the excerpt above, what can you infer about what has happened
Which compound is soluble in water? lead(II) carbonate nickel(II) chloride iron(III) hydroxide copper(II) sulfide
connections between tan theta and tan(90 + theta)
Which recursive definition represents the sequence {2, 3, 5, 9, 17...}?
According to sternberg's triangular theory of love, which type of love combines commitment and intimacy?
Amarna period art is characterized by ________. animals only straight, rigid people curvilinear forms and swollen bellies multiple gods depicted
Help please...........
One of the most important accomplishments of the national Congress under the Articles of Confederation was the creation of plans for both settling and governing