darkpain9256 darkpain9256
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

What is the first step in finding the unit price on a box of 20 pencils?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 25-07-2018

You would need to know the cost of the box of 20, then you would divide the total cost by the number of pencils in the box. This would give you the cost of one pencil - which is the unit cost.


Example:

Lets say the box of 20 pencils cost $10.


Divide the total cost by the number of pencils:

10 / 20 = 0.50 - This means each pencil cost 50 cents, so the unit cost would be 50 cents per pencil.

Answer Link

Otras preguntas

What is in the middle of 2.15 meters and 2.17meters using desimals I need 3answers
What is better for the United States — a two-party system or a system without organized political parties? Be sure to give valid examples to support your opini
What is better for the United States — a two-party system or a system without organized political parties? Be sure to give valid examples to support your opini
12/7 as a mixed number
A projectile is launched from ground level to the top of a cliff which is 195m away and 155m high. If the projectile lands on top of the cliff 7.6s after it is
Is lactobacilli bacteria eukaryotic or prokaryotic?
shoe me the formula to get 63 divided by 0.9
ex- 2y=3z  solve for x
two examples of biological needs and two examples of psychological needs
Which element makes 1/400 of the human body.