karolina70 karolina70
  • 21-08-2018
  • Mathematics
contestada

cans of soup are on sale for $1.79 each if jack spent $25.06 on soup how many cans did he buy

Respuesta :

kendra0729
kendra0729 kendra0729
  • 21-08-2018
14 25.06 divided by 1.79 = 14
Answer Link
HelpfulHelp
HelpfulHelp HelpfulHelp
  • 21-08-2018

Jack bought 14 cans of soup.

In order to find out how many cans of soup Jack bought, we would need to the amount of money he spent on soup($25.06) and divide it by how much the soup was per can($1.79). Once we do that, we will get our answer, 14.

Answer Link

Otras preguntas

write an equation of the line that is:   a) parallel to the line y=4x+1, and that passes through point (2,3)  b) parallel to the line 2y-6x=9, and that passes t
What ship did Christopher Columbus ride in?
Any number that is divisible by 2 is also divisible by 8.Find a counterexample to show that the conjecture is false.24322816
Fill in the blank : 1. In ___________________ there are as many as eleven standard times.
Devin has started a lawn care service. He will charge a mowing fee of $10 plus $3 per square yard of lawn. He also offers trimming service, at $8 plus $1 per ya
What are the factors on which pressure of liquids depends??
if x=at^3 and y=bt^2 then find dy/dx
what is the difference between aquaculture and pisciculture?
Any number that is divisible by 3 is also divisible by 6.Find a counterexample to show that the conjecture is false. 21182412
what are light years actually? answer in brief