llxxjokexxll
llxxjokexxll llxxjokexxll
  • 21-09-2018
  • Mathematics
contestada

you buy 75 candy bars at a cost of $0.49 each what is the total cost of 75 candy bars? use mental math

Respuesta :

rgoff786 rgoff786
  • 21-09-2018

It took me a second but its $36.75

Answer Link
s1m1
s1m1 s1m1
  • 21-09-2018
The cost= 75 candy bars •$0.49;
75•49/100= ((75•50)-75)/100= ((75•100/2)-75)/100= ((7500/2)-75)/100=
(3750-75)/100= 3675/100= 36.75

Or
75•50cents= 37.5
considering you pay 50 cents instead of 49;
37.5 -0.75= 36.75
Now you took away the extra penny between 50 and 49
Answer Link

Otras preguntas

Will give brainliest What are the two ways that a writer can use internal or in-text citations? A: Works cited and prepositional phrase B: Signaling ph
What is the value of x given that AE || BD
The source of fuel for fission reactors is: hydrogen uranium-235 fossil fuel water
What are the three main steps to making a budget?
Which equation could have been used to create this function table? x y 2 4 6 12 10 20 12 24 14 28 A. y = 2x B. y = 4x C. y = x + 4 D. y = x +
A drug company has discovered an endangered plant that produces a chemical that might be used to cure cancer. a first step in developing this cancer cure could
Which expression is equivalent to (-4y-x)-(3y-9x)?
How can you tell something is a nuclear reaction rather than just a chemical reaction? pls help! A- energy has been lost as a result of the interaction B- energ
what is the simplified form of the expression?
What argument did Fascists and others in Italy use to justify their support for Mussolini? A. Mussolini’s charismatic command will inspire Western investment.