sfieman4990 sfieman4990
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

$33 for 11 pounds of meatwhat is rate and unit rate

Respuesta :

Mike10m Mike10m
  • 04-10-2018
rate = $33 / 11 pounds;
= $3/ pound.
Answer Link

Otras preguntas

What is greater 16.5 or 16.52
The recognized standard means of inquiry used by research scientists is the _____ method. a. theoretic b. scientific c. controlled d. experimental
An oxygen tank contained 212 12/3 liters of oxygen before 27 1/3 liters were used. If the tank can hold 240 3/8 liters, how much space in the tank is unused
TASHA WANTS TO BE A DOCTOR WITCH CTSO SHOULD SHE JOIN
Which word in the sentence does the adjective modify? The tall arch welcomes visitors to the city. a. visitors b. city c. arch d. tall
(9r³ + 5r² + 11r) + (-2r³ + 9r - 8r²) Help
19,050,000 in scientific notation
why is geography considered a science
An irrational number between 5 and 7
how did franklin delano roosevelt respond to a crippling attack of polio