nlatch8587 nlatch8587
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

If 3 3/4 lb of candy costs 20 .25 how many would 1 lb of candy cost

Respuesta :

Helsset Helsset
  • 28-09-2018

solution:

[tex]\frac{c}{w}=\frac{20.25}{\frac{3}{4}}\\

\frac{c}{1}=\frac{20.25\times 4}{3}\\

\frac{c}{1}=\frac{81}{3}\\

c=27\\

1Ib cost is \$ 27[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which best describes a beta particle?
5045[tex] \div [/tex]23
Explain why the power of judicial review is an important part of the system of checks and balances.
Which was a provision of the Choctaw Treaty of Dancing Rabbit Creek?
A car is traveling at a speed of 55 miles per hour.you want to write an algebraic expression to show how far the car will travel in a certain number of hours. W
each letter represents a question answer
Josiah is takimg his friends to the movies. Each ticket costs $10, and popcorn is $5 a bag. There is a $3 service fee for the entire purchase. He has $75. He bu
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! I CANNOT RETAKE THIS!!
Help with this please
What ion is formed when an atom of mercury (Hg) loses two electrons