sanchezbritney sanchezbritney
  • 24-03-2016
  • Mathematics
contestada

16-pound bag of Kitty Kibbles is $24.00. An 8-pound bag of Feline Flavor is $11.20. Which statement about the unit prices is true?

Respuesta :

katie6wpg katie6wpg
  • 24-03-2016
To find the unit price you divide the total cost of the bag by the amount of pounds in the bag.

Thus, the unit price of Kitty Kibbles is 24/16, or 1.5.  This means that each pound of Kitty Kibbles costs $1.50.

Also, the unit price of Feline Flavor is 11.20/8, or 1.4.  This means that each pound of Feline Flavor costs $1.40

Feline Flavor is cheaper per pound than Kitty Kibbles (or Kitty Kibbles is more expensive than Feline Flavor per pound).
Answer Link

Otras preguntas

What is the equations of the line passing through points (-3,7) and (9,-1)?
Explain how 21/30 is greater than 2/3.
Rachel bought one double pack of CD’s for $20. This is $4 less then than 3/4 the cost of a triple pack of CD’s. What is the price of a triple pack of CD’s
What is 29/576 simplified
Tom bought 3 packages of Skittles for $1.25 each. How much did he spend?
What was Vasco da Gama’s main goal? to find a water route to India to discover Brazil to explore for the Spanish to reach the Americas
Giant stone sculptures, such as those in the photo above, were carved by the __________ civilization. A. Maya B. Oaxaca C. Olmec D. Teotihuacan
name the triple phosphate energy molecule that is the product of cellular respiration
How many line segments are parallel to FE
Which phase of mitosis is shown in the diagram?