dixon6625 dixon6625
  • 22-10-2018
  • Mathematics
contestada

If blueberries cost $4.00 per pound, how many pounds of blueberries can you buy for $13.00

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 22-10-2018

Divide the total amount by the amount per pound to find the number of pounds:

$13.00 / $4.00 per pound = 3.25 pounds

Answer Link
mierewhite mierewhite
  • 25-05-2021

Answer:

3.25 IB

Step-by-step explanation:

the price is $13.00 if we divide that by 4 per IB you would get 3.25 IB

Answer Link

Otras preguntas

valency of oxygen is two. why??​
expand the following and simplify x(2x+y)+y(3x+2y)=​
do u like bread ,,,,,,,,,
if you walk 5 m along straight then tum comer and Walk another straight sidewalk your displacement is not equal to the of the displacements because you changed
help me with the question please..​
The term ____ photography syndrome is often used to refer to photographers who use zoom lenses all the time rather than prime lenses. Fill in the blank.
................................................................
Evaluate. 10 • (-4) Enter your answer in the box.
Which of the following does not provide an explanation?
Find the value of the following. 1) -8 + |-6| 2) 16 + -7 3) -5 + |-11| + -13 4) Matt is playing a game. He gains 7 points, loses 10 points, gains 2 points, and