abbbaayyyy3597 abbbaayyyy3597
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

If you can buy one can of pineapple chunks for $2 then how manycan you buy with $10?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-10-2018

The answer to your question is,

You can buy 5 cans of pineapple chunks with $10. Since each can is $2, you need to add $2 for each can until you get $10. :3

-Mabel <3

Answer Link

Otras preguntas

PLS PLS. HELP List the four main steps of celluler respiration.
the round trip distance between City X and City Y is 647 miles. A national park is between City X and City Y, and is 27 miles from City X. Find the round trip d
To reduce inventory, Millennium Games offers single-game CDs at a $5 discount. Roger buys 4 of these single-game CDs for $80. Write and solve an equation to det
Maram is a real estate agent. She earns 6,5% commission on each sale she makes. Last month she sold one house for $250,000 and another for $310,000. What did Ma
PLEASE HELP ME ITS SO CONFUSING
Solve for x: 4 - (x + 2) < -3 ( x + 4) (9th grade algebra 1)
Gwen Lee, 42 is a divorced Chinese American who works as receptionist. She ended her marriage 3 years ago after discovering that she had HIV infection because h
Explain the difference between transverse wave and longitudinal wave.Answer : Transverse wave is a wave which vibrates or oscillates at right angles to the dire
Lithospheric plates move because unequal distribution of heat creates motion within the Earth via a mechanism known as __________.
X^2 -24x-108=0 factorize