busychickn748 busychickn748
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

If peanuts cost $6.59 per pound how much would it cost to buy three and a half pounds of peanuts

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

All we need to do in this case to multiply these two numbers, like this:

3,5 pounds * $6,59 per pound = $23,065

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which describes a psychiatrist
which verb form correctly completes the sentence? Ella _______ enferma. A. Te siente B. Me siento C. Te sientes D. Se siente
factorise this equation: 4x²-2x-5
Find the value of X for each figure. (Giving brainliest)
hey! i’ll give brainliest please help
What is an example of how the government under apartheid limited people’s rights and an example of how rights expanded after the apartheid ended?
7 grade math Area of compound figures with triangles, semicircles, and quarter circles
Leda looks at these numbers. 45,726 and 47,526 She says that the value of the 7 in 45,726 is 10 times as much as the value of the 7 in 47,526. Is she correct? W
1. A person is justified in the use of deadly force when that person reasonably believes that such conduct is necessary for defense against someone else's use o
A searchlight is shaped like a paraboloid of revolution. If the light source is located 4 feet from the base along the axis of symmetry and the opening is 20 fe