yazanadel992 yazanadel992
  • 21-12-2018
  • Mathematics
contestada

You can buy 20 ounces of cereal for 4.40$ or 16 ounces of the same brand for 3.68$ which is the better buy?

Respuesta :

bunnymarshmarloykw47
bunnymarshmarloykw47 bunnymarshmarloykw47
  • 29-12-2018

To find the better buy, we can find how much they cost for an ounce and find it by comparison.

First option:

20/4.4

=$4.545454...

Second option:

16/3.68

=$4.3478...

As $4.3478..< $4.5454.., the second option is cheaper and therefore is the better buy.

Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

People from Guam are descendents of which two groups? Spanish English Polynesian Indonesia
Carol makes 9 1/3 Cups of snacks mix. She puts all the snack mix into plastic bags. She puts 2/3 cup of the snack mix in each bag. How many Plastic bags does ca
Reported speech Exercise 158
Dane's puppy eight 8 ounces when it was born. Now the puppy weighs 18 times as much as it did when it was born. How many pounds does Dane's puppy weigh now. Ple
What is the name of a group of american leaders representing the colonies
how can the energy of water waves affect a shoreline
what numbers can be multiplied to get -84
243.875 to the nearest tenth, hundredth,
When the heir to the throne of Austria-Hungary was assassinated in 1914, what country was blamed?
How did the ancient Greeks portray the human form in their art? A. with lifelike, almost idealized reverence B. with abstract or distorted elements C. with mini