gracie3193 gracie3193
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

a package of twelve cans of black beans cost $6.84. What is the cost of three cans of black beans?

Respuesta :

dan4283 dan4283
  • 28-01-2019
$1.71. divide the cost of the package of 12 cans in $6.84. once you get unit price per can, multiply unit price by 3 cans.
Answer Link

Otras preguntas

How much force is needed to accelerate a 1-kilogram toy car at a rate of 2 meters per second per second?
Sometimes when you are training for an event, you may notice a decrease in improvement and a leveling-out of performance. a. True b. False
Rylan is testing 2 different types of nail polish on her fingernails to determine which one lasts longer. She purchases Brand A and Brand B from the drug store.
Fluorine (F) and bromine (Br) are in the same group on the periodic table. How do atoms of these elements compare when they form bonds?
if a fish tank is 9ft long how many inches is this
All of the activities designed to get a candidate elected to public office are called _____.
Who sets the poverty threshold? a. the Council of Economic Advisors c. Federal Reserve b. AFL-CIO d. the Government
Read the sentence. Lance not Erin scored the winning goal at the soccer game. How should this sentence be punctuated? Insert commas after Lance and Erin and
What is the area of the room in this diagram? 12 feet length 13 feet wide
The basic working units of the brain are called