kamora80
kamora80 kamora80
  • 23-02-2019
  • Mathematics
contestada

The group members price the muffins at $15 per dozen. What is the price per muffin?

Respuesta :

annarosehardy
annarosehardy annarosehardy
  • 23-02-2019

Answer:

$1.25 per muffin

Step-by-step explanation:

Take 15 divided by 12 because a dozen equals 12.

15/12=1.25

Answer Link

Otras preguntas

How did the German and Japanese governments MOST LIKELY view America's passing of the Lend-Lease Act?
when a sentence begins with two prepositional phrases, where should the writer place a comma? is it (a) after the first phrase (b) after the second phrase (c)
Humanitarian aid organizations are limited by UN sanctions and can only offer aid to refugees who are displaced by environmental disasters. true or false
simplify the expression 19-(-8)-(14)=
Which type of transport takes place when oxygen enters red blood cells?
The federal government needed to regulate the settlement of western lands to _____. A)increase the number of slave states  B)secure the land for Native Amer
Which word best describes the U.S. policy towards communism in the 1950s and 1960s?
put the line 2x-4y into slope intercept form
Describe a system that would be dangerous if resistance were not a part of the circuit
An airplane flys 2750 miles in 5 hours. Round to the nearest .100, find unit rat, and mp second