username101101 username101101
  • 22-04-2016
  • Mathematics
contestada

at a local fruit stand , Luisa spends $3.96 for 2 pounds of strawberries. how much can she expect to pay for 4 pounds of stawberries?

Respuesta :

yoursister yoursister
  • 22-04-2016
$3.96 for 2 pounds. 4 pounds is twice as much as 2 pounds, or 2x.
Therefore, 2(3.96) = $7.92
Answer Link
Blast
Blast Blast
  • 22-04-2016
Simple 3.96*2 = $7.92 for 4 pounds of strawberries
Answer Link

Otras preguntas

f(x)={1/2x-2, if x≥0}       {3/4x+3, if x<0}Graph this equation?I don't understand how to do this.
A bus is moving at 24 m/a (t=0) slows at a rate of 4.0 m/s each second; how long does it take the bus to stop? and then how far does it travel while braking? I
The quotient of m and 7 is greater than or equal to 16
use the distance formula to find the distance between each pair of points.u (2,3),v(5,7).
Describe the three parts of a nucleotide and how they are attached to one another.
Why cant chloroplasts and mitochondria live outside the cell now?
the practical use of science is called
You travel 60 kilometers in 1.5 hours. What is your average speed?
what are three ways a scientist can minimize bias in scientific investigations?
three times b less than 100 is equal to the product of 6 and b