sanchitcoolcham5503 sanchitcoolcham5503
  • 25-04-2019
  • Mathematics
contestada

At a store, Susan selected a pumpkin that weighed 35.2 ounces. Pumpkins cost $1.80 per pound. There are 16 ounces in 1 pound. How much did Susan's pumpkin cost?

Respuesta :

grace200452 grace200452
  • 25-04-2019

$3.96 i think i just did the math

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best describes how finance is dependent upon accounting?Multiple choice question.Financial decisions require an understanding of a firm's past t
explain how the nightmares or hallucinations on pages 8-10 and 35 are related to his experiences and surroundings
Help me to make sure that I have all the answers right. Thanks.
A bathtub has 85 liters of water in it. When the drain is opened , water flows at a rate of two liters per second. Write an equation to model this situation . D
Many mixed drinks (Long Island Iced Tea, Margaritas, etc.) have increased amounts of _____, and one of these drinks may equal two, three, or more of a standard
Does the contractor have a written program in place for that requirement? 1) True 2) False
Two parabolas have the same focus. If their directrices are the x-axis and the y-axis, respectively, then the slope of their common chord isA ±1B 4/3C 3/4D None
T/FCompared to the gonads, there is a significant amount in the adrenal gland.
what is urge incontinence?
Which commuter aircraft are required to have a functioning FDR? a) All commuter aircraft b) Only those with more than 30 passenger seats c) Only those with more