mimihernande11 mimihernande11
  • 23-05-2019
  • Mathematics
contestada

Please HELP !!

Each granola bar costs $1 write an expression that shows the total costs of the granola bars using the variable J

Respuesta :

lublana
lublana lublana
  • 23-05-2019

Answer:

Expression for the total cost is $1J.

Step-by-step explanation:

Given that each granola bar costs $1.

Now we need to write an expression that shows the total costs of the granola bars using the variable J.

So let's assume that the number of granola bars = J

then total cost of g granola bars = (J)($1) = $1J

Hence required expression for the total cost is 1J dollars.

Answer Link

Otras preguntas

if you have $15 and you spend $4 on a sandwich, drink, and chips, what fraction of your money did you spend?
Is pollen from a plant biotic
Carnivores that feed on other carnivores are
A kilobyte is 2^10 bytes and a megabyte is 2^20 bytes. How many kilobytes are in a megabyte?
If i = prt, which equation is equivalent to t?
Estimate The Unit Rate If 12 Pairs of Socks Sell For $5.79
What two ways can you find the product of 8x997 using mental math
Which rock was subjected to intense heat and pressure but did not solidify from magma? sandstone schist gabbro rhyolite
6000 people what is the population written as a whole number multiplied by a power of ten
How do you graph the inequality y = -3 |x + 2| -1