skills515 skills515
  • 25-09-2014
  • Mathematics
contestada

A box contains 12 ounces of crackers and costs $2.49, so the cost of the crackers is $0.2075 per ounce. Which is less than this cost?

$2.48 per ounce

$0.250 per ounce

$0.208 per ounce

$0.199 per ounce

Respuesta :

mmsmunioc mmsmunioc
  • 25-09-2014
box= 12 ounces of crackers=2.49$
=.2075 per ounce
.25 is more
.208 is more
.199 is less
Answer Link

Otras preguntas

Which features may be part of a watershed? Choose all answers that are correct. A. oceans B. groundwater C.streams D.major roads E. lakes
~10 POINTS~ This image is an example of? Atom Mixture Compound Molecule
julia worked on her chores from 3:15 until 4:00 how long did julia work
What was a key theme of Harlem Renaissance writers?
5 liters of paint for $12 and 10 liters for $24
how do you say i love bread in spainsh
If you wanted to reduce the 8x6 rectangle by a ratio of 1/4 what would the dimensions of the new rectangle be
I need 5 examples of Personification
is the ratio 25 to 16 proportional to the ratio 5 to 4
What does the term "invisible Web" refer to? The "invisible Web" is a subscription service available only to libraries and schools. The "invisible Web" refers t