nalabates14 nalabates14
  • 22-08-2019
  • Mathematics
contestada

At a school dance Juan paid $2.05 for 1 drink an 2 cookies. Keshia paid $1.85 for 1 cookie and 2 drinks. What is the cost of 1 cookie and 1 drink.

Respuesta :

smithm29
smithm29 smithm29
  • 22-08-2019

Answer:

0.75 cookie

0.55 drink

Step-by-step explanation:

0.75+0.75=1.50

1.50+0.55=2.05

0.55+0.55=1.10

1.10+0.75=1.85

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

12a^5 divided by -4(a^5)^4
Cube root of 8x minus 2 equals 4
How can the properties of operations be used to solve problems involving integers and rational numbers?
As a general rule, how many specific substrates can bind to an enzyme?
If the half-life of a radioactive material is 8 years, how many years will it take for one-half of the original amount of material to decay?
what's a thesis statement
Which graph represents the function f(x)=2x/x2-1
Calculate the number of atoms in 0.316 mol of phosphorus
What's the structural formula of dimethyl 2, 4 hexene?
This week, Jim practiced the piano 1 1/8 hours on Monday and 2 3/7 hours on Tuesday. How many hours did he practice this week? How much longer did Jim practice