mathhelp53 mathhelp53
  • 23-08-2019
  • Mathematics
contestada

8) 12 carrots for $ 4.80. How much for 1?​

Respuesta :

melaineirons
melaineirons melaineirons
  • 23-08-2019

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

12/4.30= 1/?

12/4.30= .40

Answer Link
andyalexander
andyalexander andyalexander
  • 23-08-2019

Answer: 1 carrot costs $0.40

Step-by-step explanation: The formula you would use in this situation is something like

n * c = t, where n is the number of items, c is the cost, and t is the total.

If 12 * C = 4.80, where c is the cost of 1 carrot, then:

C = 4.80/12

C = 0.40

So the cost of 1 carrot is $0.40

Don't forget to check your work by plugging in your result into the original equation:

12 * 0.40 = ?

12 * 0.40 = 4.80

Hope this helps.

Cheers,

Andy

Answer Link

Otras preguntas

What is the part of the cell that controls all the other parts?
One major of globalization is , which means eliminating trade barriers.
Which phase of the cell cycle is DNA copied?
In which sentence does the italicized adjective have a negative connotation
Suppose the mass spectrum of a hypothetical monatomic element X contains a signal at mass number 13 and another of identical height at mass number 15. A. Sketch
(972.41+1,620) x 2/100=
can you swim during Ramadan
What idea did the Magna Carta enshrine in British law? -It instilled the concept of trial by a jury of your peers. -It put a limit on the amount of taxes the ki
2x + y = 3 x - 2y = -1 If equation one is multiplied by 2 and then the equations are added, the result is _____. a 3x = 2 b 3x = 5 c 5x = 5
What is the Value of y in the parallelogram below?