casaundrayc casaundrayc
  • 22-09-2019
  • Mathematics
contestada

If your car gets 26 miles per gallon how much does it cost to drive 300 miles when gas cost 2.60 per gallon.

Respuesta :

slocumbgarce
slocumbgarce slocumbgarce
  • 22-09-2019

Answer:

30 dollars

Step-by-step explanation:

300/26x2.60= 30 dollars

Answer Link

Otras preguntas

Use the quadratic formula to solve 2y2 – 10y + 8 = 0.
what kind of energy source makes waste materials that are hardest to get rid of
Sarabeth ran 1 2/5 miles on a path around the park. This was 5/8 of the distance around the park. What is the distance around the park.
Find the solution to the following equation by transforming it into a perfect square trinomial. x2 – 10x = 39
what's the difference when five squared is subtracted from four cubed?
What is the current in the circuit if R1=7 R 2 =15, and the voltage is 220 volts?
Let (2x-12) degrees represent the measure of an acute angle. What are the possible values of x?
I need to explain how objects can have the same volume but different mass. Help??
Suppose that you find in a reference book that the volume of all the oceans is 1.4×109km3. To find the mass, you can use the density of water, also found in thi
I have some white and black marbles in a box. There are 30 white marbles. There are 14 more white marbles than black marbles. How many black marbles do I have?