mdgautier74ovwiio mdgautier74ovwiio
  • 24-09-2019
  • Mathematics
contestada

fred purchased 6 shirts on friday. kyle purchased 4 shirts and a pair of shorts for $25. they paid the same amount for each shirt. write an equation that could be used to determine t, the cost of one shirt.

Respuesta :

samakk samakk
  • 25-09-2019

Answer:

Step-by-step exp$ . 4 :33

Answer Link

Otras preguntas

solve 4(2x-5)=5x+4 pls​
A dozen large muffins cost $7.99. How much does each muffin cost?
sa ma ajute si pe mn careva
what is the volume of a block of iron that measures 2cm by 10cm by 3cm?
What tools made exploration easier in the fifteenth century?
Find the equation of a line that is perpendicular to the line x=-9 and contains the point (-8,1)
Pilar and Ravi start at opposite ends of a 55-mile bike trail. They start riding 1 point their bikes toward each other at the same time. After 3 hours, they mee
7 times a number plus 3 is 38. find the number​
Look at the chart of the comparative forms of some adverbs. Use it to complete the sentences. Use each adverb only once. better than slower or more slowly than
Find the slope of (2 , -7 ) and ( -1 , 6 ) A. 4 B. -6 C. -1/6 D. 6