Lurdes1975 Lurdes1975
  • 25-09-2019
  • Mathematics
contestada

A 10-ounce package of animal cookies cost $2. What should a 35- ounce package cost, assuming the same cost per ounce?

Respuesta :

sherrydalloop30b2s sherrydalloop30b2s
  • 25-09-2019

Answer:7

Step-by-step explanation:

Answer Link
hpeyton12345 hpeyton12345
  • 25-09-2019

Answer: $61 because you have to do 10 x3 to get 30 then + $1 because $1 is equal to 5 pounds

Answer Link

Otras preguntas

The mean percentage of a population of people eating out at least once a week is 57%, with a standard deviation of 3.5%. Assume that a sample size of 40 people
what are the odds of nonsmokers developing cardiovascular disease when compared to smokers?
product of a whole number and unit fraction for 3x3/4
A paper company produces 2,400 notebooks in 3 days. How many notebooks can it produce in 11 days. PLEASE HELP!!!!
Which of the following is a base? Baking soda in water, pH 11 Milk, pH 7.1 Tomato juice, pH 4.1
how do you solve x + 1/4x = 15.
what is an experimental curve?
factor completely and then place the factor. in the proper location on the grid (4x-+3)(-2x-5)
which of these media would most likely provide the most recently update information
If the current through a heater coil is 5 amp and the supply voltage is 120 volts, the coil resistance is A. 0.04 ohm. B. 24 ohms. C. 110 ohms. D. 575 ohms.