makenlie31 makenlie31
  • 25-09-2019
  • Mathematics
contestada

Martin paid $6 for 4 avocados at a farm stand. He wants to know what the price would be for buying different numbers of avocados? What is the price of 2 avocados?

Martin paid 6 for 4 avocados at a farm stand He wants to know what the price would be for buying different numbers of avocados What is the price of 2 avocados class=

Respuesta :

LostGirlAlex
LostGirlAlex LostGirlAlex
  • 25-09-2019

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

4/$6 = 2/$3

Answer Link

Otras preguntas

Describe the Union military strategy that was executed during the Civil War.
The dog grooming service in Pet Smart charges according to the dog’s weight. For dogs weighing 15 pounds or less, the grooming fee is $35.00. For dogs weighing
What effect did the Montgomery bus boycott have?
what is 2 1/3 multiplied by 5?
to heat 1g of water by 1 C requires A) 1 calorie b)1 Carlorie c) 1 Joule d) 1 watt
what are the names of ruby bridges 4 sons
A number cube with the numbers 1, 2, 3, 4, 5, and 6 is rolled 24 times. About how many times would it be expected that a 2 or a 5 is rolled? A. 2 B. 4 C. 6
poems are written in prose, true or false?
As a result of this crisis in 1973-1974 citizens became aware of ecology. a. energy crisis b. urban flight c. nuclear war d. loss of farm land
Two cups of flour are needed to make 24 oatmeal cookies. How many cups are needed to make... 4 dozen cookies? 6 dozen cookies? 120 cookies? Sorry it's the story