phisekay
phisekay phisekay
  • 21-05-2016
  • Mathematics
contestada

if 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96 how much would one pound cost

Respuesta :

MsO
MsO MsO
  • 21-05-2016
It would simply be 1.96 divided by 3.5. It would be 56 cents per pound.
Answer Link
Petroniusz
Petroniusz Petroniusz
  • 21-05-2016
3 1/2 ib = $1,96  
[tex] \frac{7}{2} * \frac{2}{7} ib = \frac{196}{100} * \frac{2}{7} \\ \\ 1ib = \frac{28}{100} * \frac{2}{1} \\ \\ 1ib = \frac{56}{100} = 0,56[/tex]

Answer 1 pound of bananas costs $0.56 
Answer Link

Otras preguntas

what is -4+9 and 7+(-8)3. -4+94. 7+(-8)5.-2+1
parts of a whole is represented by a percent that is_____100%
if f(x) =2x^3-2 , what is the value of f(2)?
Determine the line(s) of symmetry for a rectangle .
How do I get the answer?
Most coastal areas have ___ high tides and ___ low tides
Help! Will Mark Brainliest! 1. What are the three agents of metamorphism? 2. Explain the rock cycle, by describing how an igneous rock can become a sedimentary
What is the product in lowest terms ? -5/12•8/13 A.) -20/39 B.) -10/39 C.) -5/39 D.) 3/25
who was the first women to serve in congress
How do I calculate the answer to this question?