Johannacastt
Johannacastt Johannacastt
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

George bought 6 gallons of gasoine for $20.34.
What is the price of the gasoline in terms of cost per gallon?
Please!! Help and explain

Respuesta :

valeriatorres456
valeriatorres456 valeriatorres456
  • 22-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

Divide 20.34 by 6 and you should get 3.39

Answer Link
xinyiz
xinyiz xinyiz
  • 22-11-2019
20.34/6
You want to find the cost per gallon, and there are 6 gallons for $20.34
Thats why you need to divide by 6 to find the cost of one gallon
Answer Link

Otras preguntas

Select the questions below that would lead to a well–focused Interview.1. Where do you see yourself in this company five years from now?2. Why did you leave you
1. Renaissance music is known for its (1 point) dissonant harmonies. a) quiet dynamics b) complex c) polyphonic d) textures. accents 2. Music from the Baroqu
How were the Moche able to farm along the arid north coast of Peru? What were the major medical advances developed by the Inca? What features and policies of th
Describe (in 2 – 3 sentences) the relationship between the light-dependent and the light-independent reactions.
What effect did World War I have on German Americans? German Americans were removed to internment camps to address fears of spying and sabotage. German-Americ
Strong presidents have been less likely to change the features of the presidency. True or false
Draw the lewis structure of the hypochlorite ion clo- . include lone pairs
Why is it that sin 5π6=12, but sin−1126=5π6?will give extra points for correct answer
is the line parallel,perpendicular, or neither?
help! 20 points!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!