lucifer9922
lucifer9922 lucifer9922
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of cheries cost $10 hom much is the unit price per pound

Respuesta :

StarGazers
StarGazers StarGazers
  • 22-11-2019

1 pound of cherries=$2

Answer Link
omarnoga50 omarnoga50
  • 22-11-2019

The answer is 2

Step-by-step explanation:

you have to divide them to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

How do you think the world would have be different iIf Alexander had lived another 30 years?
Which of the following contributed most to early people’s ability to reproduce
Duke Company's records show the following account balances at December 31, 2016: Sales...................... $15,000,000 Cost of Goods Sold...$9,000,000 General
what is odontoid process in bones/
How was ink stored? a)in animal hooves b)in stone bowls c)in metal bowls d)in animal bladders
What is m∠D? Enter your answer in the box.
Can someone help me with this please
Which of the following reasons can be used to justify statement #4 in the proof?A SASB the transitive property C the reflexive property D CPCTC​
what is hyprocloric​
PLLEASSEE I REALLY NEED HELP HURRRYYY! *11 points* Which unit price is the highest? A. turnips for $1.51 per pound B. peppers for $1.62 per pound C. carrots fo