the1tabari the1tabari
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

In each of the following problems, type the price per unit per oz. in blanks a. and b, then pick the best buy.​

In each of the following problems type the price per unit per oz in blanks a and b then pick the best buy class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-11-2019

1 pound = 16 ounces

80/16 = 5c per ounce

1.95/32 = 0.06c

B would be the better buy

Answer Link

Otras preguntas

What did the economic Panic of 1819 convince American leaders about? Select the best answer from the choices provided. ОА. that the panic caused trade between t
can someone plz help with math?!
1. Before starting, make a prediction: If substances B and C are both in the gas phase and are at the same energy level, which of the two substances will need t
Yellow light has a frequency of 5. 2 Ă— 1014 Hz and travels at a speed of 3. 0 Ă— 108 m/s. What is the wavelength of yellow light, in meters? 5. 8 Ă— 10â€"7 m 2
Which system of equations is equivalent to the following system? 3x 5y = 29 x 4y = 16 3x 5y = 29 â’x â’ 4y = 16 3x 5y = 29 â’3x â’ 12y = â’48 â’3x â’ 5y = 29 x
Mandee invested $360 in a savings account earning 1.8% interest compounded continuously for 2.5 years.
Yellow light has a frequency of 5. 2 Ă— 1014 Hz and travels at a speed of 3. 0 Ă— 108 m/s. What is the wavelength of yellow light, in meters? 5. 8 Ă— 10â€"7 m 2
A forest covers 74,000 acres. A survey finds that 0.8% of the forest is old-growth trees. How many acres of old-growth trees are there?
Yuki bought a pound of confetti for \$12$12dollar sign, 12. What is the price, in dollars, per ounce of confetti
could you help me with this? its an ss here: