Respuesta :
Answer:
- The cost of one rose bush is $ 9 and the cost on one bunch pf ornamental grass is $ 8.
Explanation:
Name the variables and build a system of two equations with two unknowns.
1. Variable r: cost of one rose bush
2. Variable g: cost of one bunch of ornamental grass.
3. First equation:
- Shreya spent $68 on 4 rose bushes and 4 bunches of ornamental grass.
4r + 4g = 68
4. Second equation:
- Beth spent $115 on 11 rose bushes and 2 bunches of ornaments grass.
- 11r + 2g = 115
5. System of equations:
- 4r + 4 g = 68 equation 1
- 11r + 2g = 115 equation 2
6. Solve the system
a) Divide the equation 1 by 2:
- 2r + 2g = 34 equation 1a
- 11r + 2g = 115 equation 2
b) Subtract equation 1a from equation 2:
- 11r - 2r = 115 - 34
- 9r = 81
- r = 81 / 9
- r = 9
c) Substitute the value of r into the equation 1a:
- 2(9) + 2g = 34
- 9 + g = 17
- g = 17 - 9
- g = 8
7. Conclusion:
The cost of one rose bush is $ 9 and the cost on one bunch pf ornamental grass is $ 8.