isjahknight10
isjahknight10 isjahknight10
  • 23-01-2020
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 8-pound bag of dog food for $7.40 or a 4-pound bag of the same dog food for $5.38 . Which is the better buy

Respuesta :

dayanara4750 dayanara4750
  • 23-01-2020

Answer:

the eight pound bag is better because you would have to pay $10.76 if you buy two of the 4 pound bags so you are saving $3.36

Step-by-step explanation:

Answer Link
LIKEANDFOLLOW
LIKEANDFOLLOW LIKEANDFOLLOW
  • 23-01-2020

Answer:

the 8 pound buy

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Discuss any three ways by which unequal power relations could contribute to the spread of HIV and AIDS infection
which description is an example of direct characterization
twice the sum of a number and four is ten
The Gilbert's are designing a rectangular patio. The patio has an area of 432 square feet. The width of the patio is 3/4 it's length. What is the length of the
the meaning of "aku cinta kamu" is...
Can someone check my answer. Thanks
7 1/5 × 2 1/6 in simplest form
Zina spends 1.5 hours setting up her sewing machine and making one hat. The total amount of time spent making hats can be represented by the sequence below. 1.5
How do you write a linear equation into standard form? For example: 3x = 18 + y
Carbon monoxide, a substance found in tobacco smoke, is also found in __________.