homeworkaccount
homeworkaccount homeworkaccount
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $2.50 for 3 muffins. What is the price per dozen?

Respuesta :

nkirotedoreen46
nkirotedoreen46 nkirotedoreen46
  • 31-01-2020

Answer:

$10.0

Step-by-step explanation:

We are given;

  • Sale price for 3 muffins is $2.50

We are required to determine the price per dozen;

  • We need to know that a dozen contain 12 items

Therefore;

  • A dozen of muffins has 12  muffins

Thus;

3 muffins = $2.50

12 muffins = (12 ÷ 3) × $2.5

                 = 4 × $2.50

                 = $10.0

The Price of a dozen is thus $10.0

Answer Link

Otras preguntas

what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?