le8Nu9rAColl
le8Nu9rAColl le8Nu9rAColl
  • 22-06-2016
  • Mathematics
contestada

Organic milk costs $2.52 per half gallon. at this rate, how can the price of 4 gallons of organic milk be determined?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
The problem above uses the concept of ratio and proportion. The ratio between the cost and amount of the organic milk should always be equal. The proportion between two cases is shown below, 
                        ($2.52 / 0.5 gallon) = (x / 4 gallons)   
Solving for x gives x = 20.16. Therefore,  4 gallons of organic milk costs $20.16. 
Answer Link
itssgpanda
itssgpanda itssgpanda
  • 15-10-2020

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Members called the majority whip and the minority whip assist the majority and minority party leaders in both houses. What is their role?
Compatible numbers to estimate 26x22
In a work of fiction, what is the term for the series of events that builds toward the climax?
How do lines of latitude and longitude help you locate places on earth surface with greater accuracy?
A citrus grower ships grapefruit in boxes 10. one season, the grower shipped 20,400 boxes of grapefruit. how many boxes were shipped?
Simplify 4a+3b-(-2a-3b)
What is the perimeter of rectangle 6in and 8in
Which poetic device is illustrated by the line, “. . . all night long, by a fire-fly lamp”?
what does a variable allow you to do that you couldn't do before
is 237.5 greater than 2 8/24