smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

An apple costs twice .
as much as a banana.
If apples sell three for
$0.96, how much will
eight apples and ten
bananas cost?​

Respuesta :

dancegirllizzie
dancegirllizzie dancegirllizzie
  • 24-02-2020

Answer:

$12.64

Step-by-step explanation:

.96/2 = .48: bananas cost $0. 48

$0.98 x 8 +$0.48 x 10

$7.84 + $4.80

= $12.64

Answer Link

Otras preguntas

Jonathan goes to the store and buys 3 pencils for $0.28 cents each. write an expression that shows how much jonathan spent
equation of a line with a slope of 1/4 and an x-intercept of 8
how much 6.0M HNO(small 3) is needed to neutralize 39mL of 2 M KOH
Need help asap on this
What is an example of a organization or law that exists today because of the children in poverty reform movement in the 1800s?
Which type of tissue is particularly abundant in enzymes that engage in thermogenesis but don t accomplish any other work?
The sinking of the ____ and germanys continuted use of unrestrected _____ warfare brought the U.S into the war in 1917.
If 5x2 + 7x = 6, which statement is correct?
How do you use fractions in division
What did the shrine at the temple of Apollo in Delphi look like and what happened there.