laylakinderegg laylakinderegg
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

at a store , apples cost $5 for 2 pounds. which of these is the value of the ratio of dollars to pounds of apples?

Respuesta :

croftayd croftayd
  • 24-03-2020

Answer:

$2.50:1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I need help on this equation, I tried multiplying but it didn’t work.
Find the median for the data set: 3,12,35,12,9,6,3,3,3,3,9,3
No person shall be deprived of any right because of race, religion, national origin, or physical disability. According to the passage, for which reasons is it
gas is 2.10$ per gallon and your car gets 32 miles per gallon how much your gas cost
Besides the atmosphere, abiotic reservoirs of carbon dioxide include:
What are the steps in naming and determining the formula of ionic compounds?
What is the chemical name of the compound Na2CO3? Use the list of polyatomic ions and the periodic table to help you answer.
I need help on number 28 teacher just gave hw without explanation
ASAP WILL MARK BRAINLYEST solve these equation by completing the square:
what effect did enlightenment ideas have on art, music, and literature