Kinge145 Kinge145
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Five boxes of crackers cost $9.at this rate how much do 20 boxes cost

Respuesta :

fermeroben
fermeroben fermeroben
  • 24-03-2020

Find how much 1 box costs by dividing.

9 ÷ 5 = 1.80

Now, multiply 1.80 by 20.

1.80 × 20 = 36

Answer:

20 boxes of cookies costs $36.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-03-2020

Answer:36$

Step-by-step explanation:So what you have to do is divide 20 by 5 and you get 4.Then multiply 4 by 9 and you  answer is 36.

Answer Link

Otras preguntas

AREA OF CIRCLE??? HELP
What is a "soma holiday"? why does lenina go on one?
Why is it important to continuously monitor seismic data?
Write the expression 6^7/12 in radical form.
In what ways has the united states become a more heterogeneous and inclusive place in the twenty-first century? in what ways has it become more homogenous and e
Each length unit on the speedway diagram represents one-tenth of a mile. What is the length of the track, in miles, around turn B? Use the value ≈ 3.14, and ro
What body of water separates australia from new zealand what is its capital?
Which action undertaken by napoleon best supports his belief that order, efficiency, security were more important than liberty, equality, and fraternity?
The sun does not normally affect the tides to a noticeable degree. however, under certain circumstances the gravitational pull of the sun does affect the tides.
Which set is a function?