veronicaizaguirre05 veronicaizaguirre05
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Erika pays $35.70 for 15 pounds of ground beef. Calculate the price per pound. Question 4 options: $2.38 $1.79 $20.70 $1.38

Respuesta :

ajkonjevic
ajkonjevic ajkonjevic
  • 24-03-2020

Answer:

$2.38

Step-by-step explanation:

Divide 30.70 by 15

Answer Link
lsjfjaiwefefjh lsjfjaiwefefjh
  • 24-03-2020

Answer:

$2.38

Step-by-step explanation:

This question is pretty simple but the wording can make it tricky. All it is, is a simple division problem. If there are 15 pounds of beef and in total it costs $35.70, you would take the total and divide it by 35.70. So 35.70/15=$2.38

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Three more than the product of 12 and jose’s score
Name and fix the two errors in the following piece of code that is intended to print “Debugging is fun!”. print //(“Debugging is fun!”).
Choose the correct solution and graph for the inequality-5y<_-15
solid gives pressure in downward direction, how
what incentive did the british offer african americans to fights with them during the war
Help!!! Me!!! ASAP!!!
How does Victor Frankenstein's story parallel the story of Prometheus and Pandora? A. Victor and Zeus made their creations because they were both lonely O B. Vi
I’ll make u the brainliest if right
Question 3 (5 points) When there is an angle between the force and the displacement, W=F.d cos O. True False
How did third estate react to the living condition in France