egallini15
egallini15 egallini15
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

one kilogram of cheese costs £5.60
jane buys 200g of cheese
work out how much she pays

Respuesta :

ViCaBeL ViCaBeL
  • 25-03-2020

Answer:

Jane pays £1.12 for 200g of cheese

Step-by-step explanation:

1kg = 1000g = £5.60

200g = x

x = (200 × 5.60)/1000

x = 1120/1000

x = £1.12

Answer Link

Otras preguntas

In a particular environment there is plenty of food, water, cover, and space to support a large population of pheasants, but a larger quantity of predators are
use mental math to find which has a greater product 5×50or 5×500
one of Washington's most important precedents was the
explain how you know the values of the digits in the number 58
how to factor out tue coefficient of the variable
Maritza remembers her pin because it is between 1000 and 1500 and it is the product of two consecutive prime numbers what is the pin
jumlah dari pembagian 6/5:7/8
a childs height measures 105 centimeters estimate her height in inches
At midnight the temperature was –3°F. By 5:00 AM the temperature had fallen by 12°F. What was the temperature at 5:00 AM? a. –15°F b. –9°F c. 9°F d. 15°F
What may have been the most detrimental aspect of redrawing of territorial boundaries in Africa by Europeans?