kandance6hill kandance6hill
  • 26-03-2020
  • Mathematics
contestada

Abe spent $144.00 for four bags of grass seed. How much did he spend on each bag

Respuesta :

dragonflykim
dragonflykim dragonflykim
  • 26-03-2020

Answer:

Abe spent 36 dollars on each bag

Step-by-step explanation:

divide 144 by 4 (because there are 4 bags in total, and he spent 144 dollars)

the answer will be 36

Answer Link
tolaosunrinde
tolaosunrinde tolaosunrinde
  • 26-03-2020

Answer: $36 for each bag of grass seed

Step-by-step explanation:

Since Abe spent $144 on four bags, to get the cost of each bag, we divide 144 by 4

= $144/4 = $36 per bag

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a noun phrase
simplified form please help thank you
Please help me with this math problem
Write each of the following as a radical expression.
What’s the correct answer
Janet recently read an article about the role that the brain plays in processing emotions. Janet comes over to your house for dinner and begins discussing the a
Match the terms below with their correct definitions. a. per capita the average amount of something for each person. b. stagnation when something is neither gro
Can james madison be considered an economic determinist
Why was the battle of bunker hill considered a patriot victory
Lisa is standing on a dock beside a lake. She drops a rock from her hand into the lake. After the rock hits the surface of the lake, the rock's distance from th