stephanie3978
stephanie3978 stephanie3978
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

Leslie can but 88 pound bag of dog food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog found for $5.38 which is better?

Leslie can but 88 pound bag of dog food for 740 or a 4 pound bag of the same dog found for 538 which is better class=

Respuesta :

najahh02
najahh02 najahh02
  • 21-04-2020

Answer:

8 pound bag for $7.40

Step-by-step explanation:

  • 7.40÷8= $0.925→ it means, per pound costs $0.925
  • 5.38÷4= $1.345→ it means, per pound costs $1.345

Therefore, the first option for 8 pound bag for $7.40 is cheaper and better.

Answer Link

Otras preguntas

What is the lowest value in the set of data? The highest value? The median? PLEASE HELP.....
Question 2 Multiple Choice Worth 5 points) (08.01 LC) Which statement correctly compares differences in beliefs between the governments of the United States and
6-2n is greater than or equal to one half n
What safty device in a pneumatic system prevents over pressurization of the compressor tank? 1) filter/dryer 2)pop-off valve 3)regulator 4)line oiler
One important similarity between the British colonies in the Chesapeake region and the British colonies in New England in the period from 1607-1754
what is 3 x 14 x 7 (2+7) divided by 2
Find the probability density of a particle moving in an interval of 101o the box. The length of the one-dimensional box is 20x10-10 m (a) 0.2 (b) 0.3 (c) 0.4 (d
The smooth muscle layer of the urinary bladder is also called the _________ muscle a. trigone b. detrussor c. levator ani d. rugae
how could you classify the number 125 A) Perfect Cube B) Both a perfect square and a perfect cube C) Neither a perfect square nor a perfect cube
why is the. trees green​