andresmall1229 andresmall1229
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $12.00 for 2.5 pounds.How much for 1 pound

Respuesta :

Sarah06109
Sarah06109 Sarah06109
  • 21-04-2020

Answer:

$4.80

Step-by-step explanation:

Make a proportion

$12 for 2.5 pounds, and $x for 1 pound

12/2.5=x/1

x/1 is equivalent to x

12/2.5=x

Divide

x=4.8

So, one pound of peanuts costs $4.80

Answer Link
oprahetuke
oprahetuke oprahetuke
  • 21-04-2020

Answer:

4.8

Step-by-step explanation:

divide 12.00 by 2.5 to find the unit rate which is 4.8.

Answer Link

Otras preguntas

Who is William Lambert Brittain ??​
Use the following function rule to find f(2)
How does the structure of the cell membrane requires water to move through protein channels?
answer thisss please​
Number 11 thanks ASAP ASAP
A bag of marbles contains 3 red marbles, 5 green marbles, and 7 blue marbles. If joseph reaches in pulls out one marble, what is the probability that the marble
What is the sum of the roots of the quadratic $4x^2 - 4x - 4$?
Do you believe that people in poverty line has the capacity to become wealthy?​
Find slope please help
Which of the following might also be a symbol of freedom for the United States? the Eiffel Tower a dove the Statue of Liberty a rose pretty sure it's dove but i