itsyourgirlmackenzie
itsyourgirlmackenzie itsyourgirlmackenzie
  • 22-04-2020
  • Mathematics
contestada

Hats are on sale! You can buy them at the rate of 4 hats for $25.50. I need 6 hats. How much is it going to cost me? Explain.

Respuesta :

pettigrewc25
pettigrewc25 pettigrewc25
  • 22-04-2020

Answer:

It is going to cost you $38.25

Step-by-step explanation:First you do $25.50 divided by 4 and you get 6.375,Last you multiply 6.375 times six. Your final answer $38.25.

Answer Link
karina17041 karina17041
  • 22-04-2020
$38.25 hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

need help asap! 1. Add or Subtract. Show all work. (7x^2+4x-26-(-7x^2-3x+15) 2. Multiply. Show all work. (5x-1)(6x^2+3x+7)
Definition: This organelle serves to process and package lipids and proteins in the cell. Term:
need help asap! 1. Add or Subtract. Show all work. (7x^2+4x-26-(-7x^2-3x+15) 2. Multiply. Show all work. (5x-1)(6x^2+3x+7)
1. Which elements are known as d-block elements?transition metalsalkali earth metalshalogensalkali metals​
Answer the question present in the picture
She filled her one half cup measuring cup 7 times how many flowers does the cake recipe call for
which equation would be a circle with a center at 2,-3 and contains the point 9,-3 distance formula
A donkey walked down a path along thegrand canyon his speed was 10 miles a hour the path length is 25 miles How long will it take him to reach the end of the pa
Diego: ¿A qué te dedicas, Fernando? Fernando: Yo soy ____________. A. el profesor B. un profesor C. la profesor D. profesor
What is true about feudalism A.people were born into a social society B.church officials had little power and no land C.people often moved into higher social c