killermaniea
killermaniea killermaniea
  • 24-08-2016
  • Mathematics
contestada

how can you find a unit rate when given a rate

Respuesta :

oneiemm
oneiemm oneiemm
  • 25-08-2016
A unit rate is just how much it costs per ONE unit of whatever your measuring. Lets say you had a rate of $4.00/8lbs. The unit rate would be $0.50/ ONE lb.
Answer Link

Otras preguntas

Difference between vertebrate and invertebrate?
Choose the sentence that best describes how the popularity of Thomas Paine's Common Sense changed life in the colonies.
Please help me I need it by tomorrow
what is the sum or product of 5×23×2
A number and 9 is Equal to 13
Emma and Jamie used base-ten blocks to show that 40 is one-tenth of 400. Who's model makes more sense
A plants height is 1.6 times its age. Write an equation for the situation, where h is the plants height and y is the plants age
how do u do quotient and represent the product by drawing disks on a place value charts.
How do you write 3,000,000+ 600,000 80,000 + 10 in standard form
Need Help with question #6