valeryxo
valeryxo valeryxo
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

If a supermarket has eggs on sale for $1.80 per dozen. What would be the cost of each
egg?

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 21-05-2020

Answer:

$0.15

Step-by-step explanation:

If the ratio of price is 1.80 per a dozen eggs, then you can set up the following ratio. 1.80:12=x:1, x=1.80/12=0.15. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is x in this statement. 1/4 (3x-16)+1/4x= 5 1/3
The SI unit of length is the ____________________. a. meter c. inch b. mile d. liter
What does constitution mean
While cleaning a saltwater aquarium, students placed a family of fiddler crabs from the saltwater aquarium into a container of distilled water. What effect will
Let f(x) = 3x + 2 and g(x) =6 x - 7 Find f (x)-g(x).
In "On the Mode of Communication of Cholera," author John Snow argues that cholera spreads by person-to-person transmission. How does he unfold his analysis? Wh
Which statement is the BEST description of how the physical geography of Iraq has impacted the nation's population distribution? A) Most of the population lives
Which of the following is an anion? A. O2– B. Mg2+ C. Al3+ D. H
Atoms contain charged particles called protons and electrons. Each proton has a charge of +1, and each electron has a charge of –1. A sulfur ion has 16 protons
what are the factors of 178